Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Murat Sümer

 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu. Lisans yıllarında Pierre Amoyal ve Max Rabinovic’in ustalık sınıflarına katıldı. Türk ve yabancı orkestralarda çaldı, Türkiye, Fransa, İtalya, Hollanda ve İspanya’da konserler verdi.

Lisansüstü eğitimini 1993 yılında Ionescu Galati ile keman, Yuri Abdullayev ile oda müziği ve İstemihan Taviloğlu ile armoni çalışarak tamamladı. Ionescu Galati, Nazım Rızayev ve Rengim Gökmen ile şeflik, Sami Hatipoğlu ile armoni ve kontrpuan çalıştı.

1991-1997 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Akademik Orkestrası’nın başkemancılığını yaptı ve aynı orkestra ile solist olarak çaldı.

1995-1997 yılları arasında Yunus Emre Kuartet’in 1.Keman Pozisyonunda görev yaptı.

1996-1999 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası’nın Asistan Şeflliğini yaptı.

1999-2007 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

2008-2011 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Akademik Orkestrası ile Eskişehir ve Viyana’da konserler yönetti.

2009 – 2012 yılları arasında Marmaris Filarmoni Derneği’ne bağlı Marmaris Oda Orkestrası’nın şefliğini yaptı ve Marmaris, Muğla ve Viyana’da birçok konser yönetti.

2011-2012 akademik yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Akademik Orkestrası’nın şefliğini yaptı.

2014-2019 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörlüğü görevini yaptı.

Yurtiçi ve Yurtdışında, Ulusal ve Uluslararası Yarışmalarda jüri üyeliği yapmış, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Avusturya ve Slovakya’da orkestralar yönetmiştir.

1990’dan bu yana Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda keman, oda müziği, uygulamalı çalgı eğitimi, orkestra, orkestra repetuvarı ve oda müziği repertuvarı dersleri vermektedir.

2019 yılından itibaren Viyana Şehir Orkestrası’nın daimi konuk şefi olarak adı geçen orkestra ile konserlerini sürdürmektedir.

Back to top