Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Prof. ARKAN, 15 Nisan 1923’de Konya – Seydişehir’de doğdu. Aile içerisinde ağız mızıkası, keman ve ud çalabilme isteği ile müzik istidadı gösteren Arkan, ilk müzik eğitimine Konya’da Müzik Öğretmeni Arif Şahap Öktem ile başladı ve kısa bir süre içerisinde keman başta olmak üzere çeşitli telli, yaylı, nefesli ve vurma çalgıların birçoğunu çalmayı başardı. Bu arada beste denemeleri de yaptı.

İlk, orta ve lise öğrenimi esnasında Okul ve Halkevi Orkestraları ile Korolarında ilkönce üye ve sonraları Şef olarak görev aldı. Amatörce yaptığı çalışma ve etkinliklerindeki bu gelişme, kendisinin profesyonel bir sanatçı olma isteğini artırdı. Bunun sonucu olarak liseyi bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı’nın Kompozisyon ve Orkestra Şefliği bölümüne giren ARKAN, Ferhunde ERKİN ’le 8 yıl piyano, Ferit ALNAR ve Prof.Eduard Zuckmayer ile birer yıl armoni çalıştıktan sonra, 6 yıl da A.Adnan SAYGUN ’un sınıfında çalışmalarını sürdürerek bu bölümünün yüksek ve ileridevrelerinden mezun oldu. Aynı yıl mezun olduğu okula öğretim görevlisi olarak atanan Muzaffer ARKAN, 1951 yılında Almanya, Avusturya, Danimarka ve İsviçre’de düzenlenen Uluslararası Müzik Seminer ve Kongrelerine katılarak buralarda; Eugen JOCHUM, Joseph KEILBERT, Andre CLUTENS, Herbert Von KARAJAN, Alois HABA, Hermann SCHERCHEN, K.STOCKHAUSEN, Karl Amadeus HARTMAN, Paul HİNDEMİTH, Lulgi NONNO, Wilhelm EHEMANN, Carl ORFF, Frauke HAASEMANN, Gerhard WIMBERGER, Wiland WAGNER, Wolfgang WAGNER, FORTNER gibi ünlü şef ve bestecilerle çalışma, bilgi ve görgüsünü artırma olanakları elde etti.

Konservatuardaki hizmet süresi içerisinde kulak terbiyesi, solfej, armoni, enstrüman bilgisi, form bilgisi, piyano ile partitür çalma, müzik analizi, kontrapunkt, koro ve koro yönetimi dersleri verdi.

Ülkemizde çoksesli müziğin benimsenip yayılması için çeşitli oda müziği, Ankara Müzik sevenler Orkestrası, Ankara Radyosu Öğrenci Orkestrası, Ankara Milli Kütüphane Orkestrası, Ankara Radyosu Çocuk Birliği Korosu, Ankara Radyosu Gençliğin Sesi Programı, Ankara Çocuk, Gençlik, Madrigal, Kızlar, Erkekler ve Çoksesli Korosu gibi, müzik toplulukları kurarak bunlarla yurtiçi ve yurtdışında sayısız sanat etkinliklerinde bulundu.

1956’da asrımızın en yeni ve modern müzik eğitim yollarından birisi olan ”Orff Schulwerk Für Kinder” sistemini ilk kez enstrümanları ile birlikte Almanya’dan ülkemize getirip TED (Türk Eğitim Derneği) Ankara Koleji’nde uyguladı.

Muzaffer Arkan’ın Türk çocuk tekerlemeleri ve folklorundan yararlanarak hazırlamış olduğu yapıtları ve Orff’un eserlerini kapsayan bu program, Carl Orff’un isteği üzerine,Ankara Radyosu’nda ses kayıtları yapılarak, Münih kentinin 800. yılını kutlama programı çerçevesinde Bavyera Radyolarında yayınlanmak üzereAlmanya’ya, Brüksel Uluslararası Fuarı’nın Orff Pavyonu’nda seslendirilmek üzere Belçika’ya,Mozarteum’daki Uluslararası Salzburg Festival, Yaz Kursları ile konferanslarda kullanılmak üzere Avusturya’ya gönderilmiş ve çok olumlu eleştiriler alınmıştır.

Bunu takiben yönetiminde ve çevresindeki, aynı amacı paylaşan çeşitli müzik topluluklarını bir araya getirerek daha güçlü sanat etkinliklerine hazırlanmayı düşünen Arkan, Ülkemizde tek ve toplu şarkı söyleme geleneğinin tesisi ve çoksesli müziğin benimsenip yayılması için ilk müteşebbis üyesi olarak 1973 yılında A.Adnan Saygun, Cevad Memduh Altar, Mithat Fenmen, Sevda And, Cenap And, Saadet Berna ve Samim Bilgen’le birlikte Ankara Çoksesli Müzik Derneği’ni kurmuşlardır. İlk yıllardan itibaren dernek bünyesinde oluşturulan çocuk, gençlik ve yetişkinlerden oluşan koroları ile yurtiçi ve yurtdışında sayısız konser ve sanat etkinliklerinde bulunmuştur. Katılmış olduğu Uluslararası Koro Festival ve Yarışmaları’nda ülkemize 9 kez dünya birincilikleri olmak üzere pek çok ödüller kazandırmış olan Arkan, 1989 yılında katıldığı Polonya Uluslararası BYDGOSZCZY Koro Festivali ve Yarışmaları’nda en iyi Koro Şefi 1.lik ödülünü almıştır. Ayrıca Dernek aracılığı ile ülkeler arasında dostluk, kardeşlik, sevgi, saygı duygularını kuvvetlendirmek, kültür ve sanat alışverişinde bulunmak üzere Cumhurbaşkanımız Sayın SÜLEYMAN DEMİREL‘in himayelerinde Cumhuriyet tarihinde ilk kez 8 Kasım 1998’de II. Uluslararası Ankara Koro Festival ve Yarışmalarını düzenlemiştir. Aşağı yukarı 1000 sanatçının katılımlı ile gerçekleştirilen bu tür etkinliklerin, ülkemizin tanıtımı, dışarıya ve Anadolu’ ya açılması, ülkeler arasında kültür ve sanat alışverişinde bulunulması açılarından çok yararlı olacağı inancında olan Prof.M. ARKAN, Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Çalışan Derneklerden sayılan bu derneğin Genel Başkanı olarak 1998 – 1999 dönemi için yurtiçi ve yurtdışı sanat etkinlikleri ile ilgili yeni ve ilginç projeler üzerinde çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmüştür.

Uzun süre Ankara Çoksesli Müzik Derneği’nde Genel Başkan, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı ve Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde Öğretim Üyesi ve Koro Şefi olarak görev yapmış olan Prof. Muzaffer ARKAN, 10 Temmuz 2006 Pazartesi günü vefat etmiştir.

Back to top